Wymagania ogólne
Rys. 1. Potrzebne materiały pomocnicze do montażu stolarki
Prawidłowe rozmieszczenie punktów mocowania ościeżnicy okien i drzwi balkonowych.
Producent zaleca osadzenie okna w ościeżu przy pomocy kotew montażowych (blach) i wkrętów ramowych zgodnie ze schematami przedstawionym na rysunku poniżej.
Rozmieszczenie blach montażowych:
- Wymiary A = 150-200 mm
- Wymiary B = max 850 mm
Dodatkowo należy stosować wkręty ramowe przy następujących długościach ościeżnicy:
- od 1500-1700 mm 1 wkręt ramowy,
- od 1701-2000 mm 2 wkręty ramowe,
- od 2001-2450 mm 3 wkręty ramowe.
Rys. 2. Schematy rozmieszczenia punktów mocowania
Okno i drzwi balkonowe dwurzędowe Okno i drzwi balkonowe trójdzielne
Prawidłowe mocowanie blach montażowych i usytuowanie okna w murze.
Mocowanie kotew montażowych do ościeżnicy należy wykonać przed jej włożeniem w ościeże, po uprzednim zdjęciu skrzydeł. Blacha, kotwa montażowa ma być przymocowana do ościeżnicy zgodnie z rysunkiem poniżej
Rys. 3. Schemat mocowania blachy montażowej
Przy zdejmowaniu skrzydeł i później ich ponownym zawieszaniu prosimy o przestrzeganie wskazówek prezentowanych poniżej. Za złe wykonanie opisanych czynności producent okien nie ponosi odpowiedzialności. Nieprawidłowe wyjęcie i zawieszenie okna grozi jego wypadnięciem i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Rys. 4. Wyjmowanie i zawieszanie skrzydeł. Kontrola położenia trzpienia
Wyjmowanie:
Przy zamkniętym skrzydle przesunąć w dół trzpień zawiasu górnego.
Zawieszanie:
Skrzydło zawiesić i mocno docisnąć do ramy. Nie zamykać tj. ryglować okna poprzez przekręcenie klamki! Trzpień zawiasu wcisnąć do momentu zatrzaśnięcia się trzpienia w zawiasie.
Wzrokowa kontrola położenia trzpieni zawiasów jest niezbędna.
Po zdjęciu skrzydeł i zamocowaniu kotew montażowych, ościeżnicę bez skrzydeł wstawia się w otwór w murze i unieruchamia za pomocą drewnianych klinów. Należyte usytuowanie okna w przekroju ściany, zapewnia wysoką temperaturę na jego powierzchni wewnętrznej, w miarę możliwości wyższą od temperatury punktu rosy, co ogranicza problem roszenia okien i zespoleń od wewnątrz.
Usytuowanie okna w murze powinno się dokonać zgodnie z prezentowanymi poniżej rysunkami.
Rys. 5. Właściwa lokalizacja stolarki w murze
Następną czynnością jest unieruchomienie ościeżnicy za pomocą drewnianych klinów. Klinowania dokonujemy w obszarze naroży ościeżnicy. Po ustawieniu ościeżnicy w otworze należy sprawdzić:
- pion i poziom ościeżnicy,
- zmierzyć długość przekątnych ościeżnicy,
- usytuowanie ościeżnicy w stosunku do lica ściany.
Należy pamiętać, że maksymalne odchyłki mogą wynosić:
- od pionu i poziomu max. 1 mm na długości 1 m, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości,
- w przypadku przekątnych max. 3 mm,
- przy usytuowaniu w stosunku do lica ściany max. 5 mm.
Jeżeli wszystkie powyższe warunki są spełnione mocujemy ościeżnicę w otworze. Należy zwrócić uwagę na mocne i właściwe przykręcenie kotew do muru (patrz rys. 2). Następnie należy założyć skrzydło i sprawdzić poprawność jego działania. Może zajść potrzeba jego regulacji. Jeżeli skrzydło sprawnie funkcjonuje przy zamykaniu i otwieraniu tj. elementy okuć obwiedniowych dociągają skrzydło do ościeżnicy, wówczas można przystąpić do kolejnego etapu montażu. Należy pamiętać, że obsługa drzwi balkonowych może się wiązać z większym nakładem siły w porównaniu do okien, ponieważ jest to związane z większą ilością punktów ryglujących skrzydła z ościeżnicą i nie jest to związane z wadliwym działaniem okuć.
Piankowanie.
Kolejna czynnością jest wypełnienie luzu bocznego pianą montażową. Należy stosować się ściśle do zaleceń producenta pianki. Zaleca się stosowanie niskorozprężnych pian montażowych oraz odpowiednie ich dobranie w zależności od pory roku (letnia lub zimowa pianka).
Przed piankowaniem należy wcześniej zwilżyć wodą ościeżnicę i ościeżę, co w decydujący sposób poprawi przyczepność piany uszczelniającej i właściwe jej pęcznienie.
Odpowiednie wypełnienie luzu między ościeżnicą a ościeżem zapewnia szczelność na przenikanie powietrza, izolacyjność cieplną i akustyczną na poziomie zbliżonym do okien, a izolacyjny materiał wypełniający jest zabezpieczony przed zawilgoceniem wodą lub parą wodną.
Na rysunku poniżej przedstawiono zalecany sposób rozwiązania połączenia ościeżnicy z ościeżą oraz odprowadzenia wody opadowej przez parapet poza lico zewnętrzne ściany.
Rys. 6. Zalecane sposób połączenia ościeżnicy z ościeżą
Dodatkowe informacje.
Przy montażu zestawów okiennych należy pamiętać o ich wzajemnym skręceniu minimum w 3 miejscach. Rozstaw wkrętów nie może przekraczać 500 mm. Wewnętrzne kanały muszą być wypełnione specjalnie dociętymi listwami drewnianymi lub z materiału izolacyjnego np. styrodur. Zabezpieczy to przed wystąpieniem mostka termicznego. Styk połączeń można uszczelnić za pomocą silikonu. Prawidłowe zespolenie okna z oknem lub drzwiami balkonowymi przedstawia rysunek poniżej.
Rys. 7. Schemat zespalania okien
Po wykonaniu montażu przez ok. 12 godzin zabrania się jakiejkolwiek ingerencji przy stolarce np. otwierania okien. Po upływie odpowiedniego czasu należy wybić kliny, a ubytki po nich uzupełnić pianą montażową.
Następnie można przystąpić do obróbki glifów, usuwając wcześniej nadmiar pianki montażowej nożem. Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy pamiętając o wcześniejszym zabezpieczeniu okien przed zabrudzeniem odpowiednimi taśmami (patrz zał. Nr 2 „Instrukcja użytkowania, pielęgnacji i konserwacji”).